گوش به زنگگوش به زنگ

تورم 1 میلیون درصدی ونزوئلا در سال 2018


در حالی ‌که صندوق بین ‌المللی پول در سال 2018 تورم 1 میلیون درصدی برای ونزوئلا پیش‌بینی کرده بود، مجلس ونزوئلا اعلام کرد قیمت کالاهای مصرفی در این کشور در سال منتهی به ماه نوامبر 1.3 میلیون درصد افزایش یافته است.

تورم ۱ میلیون درصدی ونزوئلا در سال ۲۰۱۸

تورم ۱ میلیون درصدی ونزوئلا در سال ۲۰۱۸

به گزارش تلکسیران و به نقل از رویترز، مجلس ونزوئلا که تحت کنترل منتقدان این دولت است، قیمت کالاهای مصرفی در این کشور در سال منتهی به ماه نوامبر ۱.۳  میلیون درصد بیشتر شده است.

صندوق بین ‌المللی پول اوایل امسال پیش‌ بینی کرده بود که تورم در این کشور در سال ۲۰۱۸ به یک میلیون درصد و در سال ۲۰۱۹ به ۱۰ میلیون درصد برسد. بر اساس اعلام مجلس ونزوئلا نرخ تورم ماهانه این کشور از ۲۳۳ درصد در ماه سپتامبر و ۱۴۸ درصد در ماه اکتبر به ۱۴۴ درصد در ماه نوامبر کم شده است.

رئیس‌جمهور سوسیالیست ونزوئلا(نیکالوس مادارو)، ماه قبل کف حقوق‌ها را ۱۵۰ درصد افزایش داد. شهروندان از این مساله می نالند که بر خلاف افزایش ۶۰ برابری دستمزدهایشان در ماه آگوست، همچنان قدرت خرید کالاهای اولیه مورد نیاز خود را ندارند.

مادارو جنگ اقتصادی ایجاد شده از منافع تجار داخلی و آمریکا را مقصر این وضعیت می‌داند، اما منتقدان سیاست‌های مداخله جویانه وی و چاپ پول برای تامین کسری گسترده مالی را دلیل تورم شدید و کمبود کالاهای اساسی عنوان می ‌کنند.

 

منبع: Reuters.com