آخرین اخبار

از شوماخر تا شجریان؛ زنده‌باد حریم خصوصی

هرچه از اهمیت حریم خصوصی بگوییم کم گفته‌ایم. حریم خصوصی آنقدری مهم است که از آن به عنوان یکی از محدودکننده‌های حق آزادی بیان نام‌ برده می‌شود و پذیرش آن به قول فقها از اوجب واجبات است.

خبرانلاین :یکی از مهمترین جلوه‌های حریم خصوصی برای افراد، رعایت حقوق آن‌ها در عدم‌ انتشار تصویرشان در موقعیت‌هایی خاص و حساس است که حضور در بیمارستان برای طی کردن مراحل درمانی یکی از آن مواقع است.

مایکل شوماخر و محمدرضا شجریان شاید در نگاه اول هیچ شباهتی به‌ هم نداشته باشند اما چیزی که این دو چهره افسانه‌ای عالم ورزش و موسیقی را به یکدیگر پیوند می‌دهد، بیمارستان است. این دو چهره مشهور طی سالیان اخیر هریک به دلایل خاص خود اوقات زیادی را در بیمارستان گذراندند و مراحل مختلف درمانی را در شرایطی نه‌چندان آسان پشت سر گذاشتند. شوماخر هنوز درگیر مداوای ضایعه مغزی‌اش است و استاد شجریان هم به رحمت خدا رفت. نکته قابل توجه‌ در این دو ماجرا اما رعایت تام‌وتمام حریم خصوصی این افراد مشهور و عدم انتشار تصاویرشان توسط خبرنگاران و یا پاپاراتزی‌های دوربین‌ به‌دست‌ در هنگام طی کردن اوقاتی است که انسان را از چهره اصیل و همیشگی خود دور می‌کند.

نقطه مقابل احترام به حریم خصوصی افراد مشهور را در انتشار تصاویری تلخ‌ از زنده‌یادان ناصر حجازی، مرتضی پاشایی، هادی نوروزی و منصور پورحیدری در بیمارستان دیدیم که چگونه میتواند چهره تثبیت شده این افراد در جامعه را هدف قرار دهد.

 با این حال تلاش خانواده شوماخر و شجریان در حفظ چنین حریمی برای این افراد محبوب، چهره سرحال و شاداب آنان را تا ابد در اذهان عمومی زنده نگه داشت و نگذاشت که تصاویری رنجور و ترحم برانگیز جایگزین آن بشود.
یکی با لباس سراسر قرمز فرمول یک و استایلی همیشه پیروز و دیگری با کت‌وشلوار و کرواتی آراسته و مزّین به لبخندی دلنشین...

کد خبر 61108

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =